O higienie
Higiena okolic oczu - najczęściej popełniane błędy
Dowiedz się jak prawidłowo dbać o higienę okolic oczu. Poznaj najczęściej popełniane błędy, aby wiedzieć czego unikać na co dzień.
Spis treści
- Dlaczego higiena okolic oczu jest tak ważna?
- Higiena okolic oczu - jakich błędów unikać?
- Odpowiednia higiena okolic oczu - co możesz zyskać?

Dlaczego higiena okolic oczu jest tak ważna?
Higiena okolic oczu jest niezwykle ważna ze względu na specyficzną budowę otaczającej je skóry. Jest ona bowiem wyjątkowo cienka i pozbawiona odpowiedniej ilości gruczołów łojowych, które w innych częściach twarzy tworzą naturalną barierę ochronną.
Cechy te sprawiają, że skóra w okolicach oczu jest bardziej podatna na przesuszenie, podrażnienia i uszkodzenia. Brak gruczołów łojowych powoduje, że skóra w tym obszarze nie jest dostatecznie chroniona przed utratą wilgoci i zanieczyszczeniami zewnętrznymi.
Warto wspomnieć również o budowie powiek, odgrywających kluczową rolę w ochronie powierzchni oka przed zanieczyszczeniami. Znajdują się w nich specjalne, zmodyfikowane gruczoły produkujące składnik tłuszczowy filmu łzowego, który zapobiega parowaniu głębiej położonej warstwy wodnej. Zaburzenia w pracy tych gruczołów mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, w postaci zapalenia powiek, suchości oczu czy stanów zapalnych oczu.
Z tych wszystkich powodów, odpowiednia higiena okolic oczu jest niezwykle istotna nie tylko w estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym wymiarze (zwłaszcza, jeśli borykamy się już z pewnymi schorzeniami okolic oczu). W takich sytuacjach, oprócz określonego leczenia, warto stosować wspomagająco produkty, które pomogą zapewnić odpowiednią higienę skóry wokół oczu (np. sterylne, jednorazowe gaziki IRIDIUM gauzes).
Higiena okolic oczu - jakich błędów unikać?
Używanie produktów niedostosowanych do potrzeb okolic oczu

Często stosujemy jeden uniwersalny produkt do higieny, nie zwracając uwagi na fakt, że skóra w okolicach oczu potrzebuje specjalnego traktowania, dopasowanego do jej potrzeb. Niezwykle ważne jest, aby używane produkty były nieperfumowane, jałowe, miały pH zgodne z filmem łzowym (wtedy nie powodują szczypania i podrażnień), nie pozostawiały żadnych osadów, a ich delikatny skład pozwalał na codzienne stosowanie.
Przemywanie okolic oczu ziołowymi naparami

Powszechnym błędem jest wykorzystywanie do przemywania oczu niektórych spożywczych naparów ziołowych, które mogą powodować reakcje alergiczne. Naturalne składniki są doskonałym rozwiązaniem, ale powinny one być dedykowane higienie delikatnych okolic oczu. Na rynku są dostępne produkty zawierające naturalne, gruntownie przebadane wyciągi roślinne, które można stosować do przemywania okolic oczu, w połączeniu z określonym leczeniem w przypadku alergicznych chorób oczu, stanów zapalnych lub zakażeń oczu (np. jałowe gaziki IRIDIUM gauzes, nasączone wyciągiem z ananasa, jeżówki wąskolistnej i lukrecji gładkiej).
Nieprzestrzeganie zasad higieny okolic oczu

Nasze ręce są codziennie narażone na kontakt z różnorodnymi bakteriami, wirusami, zanieczyszczeniami i alergenami. Dotykanie okolic oczu brudnymi rękami może przenieść te zanieczyszczenia bezpośrednio na delikatną skórę wokół oczu i do samych oczu, co może prowadzić do stanów zapalnych lub nawet zakażeń oczu. Niestety nie zawsze o tym pamiętamy i przystępujemy do higieny okolic oczu nie myjąc rąk, a to jest podstawowy błąd!
Kolejny błąd, który popełniamy, to używanie jednego gazika do przemywania obojga oczu. Dlaczego tak ważne jest, nie postępować w ten sposób? Stwarzamy bowiem ryzyko przeniesienia zakażenia na zdrowe oko (zwłaszcza jeśli infekcja dotyczy jednego oka).
Dlatego warto zapamiętać, żeby zawsze przed przemywaniem okolic oczu umyć ręce i poszukać produktu który zapewni wygodę, sterylność i komfort stosowania (np. sterylne, jednorazowe gaziki, gotowe do użycia bezpośrednio po wyjęciu z saszetki).
Mocne pocieranie okolic oczu

Częstym błędem podczas pielęgnacji jest również mocne pocieranie powiek (zwłaszcza w przypadku zmywania uporczywych zanieczyszczeń bądź zaschniętej wydzieliny ocznej). Tak jak wspominaliśmy wcześniej, skóra wokół oczu jest bardzo cienka i wymaga od nas delikatnego traktowania.
Jeżeli zanieczyszczenia są trudne do usunięcia warto zadbać o to, by stosowane do tego celu produkty były miękkie i wykonane z naturalnych tkanin (np. w 100% z bawełny). Można też zastosować ciepły kompres z gazików (np. IRIDIUM gauzes), i wykonać delikatny masaż, do momentu usunięcia zanieczyszczeń.
Odpowiednia higiena okolic oczu - co możesz zyskać?
Odpowiednia higiena okolic oczu pozwala na utrzymanie skóry, w tym gruczołów łojowych powiek, w dobrej kondycji. W przypadku alergicznych chorób oczu, stanów zapalnych lub zakażeń oczu możemy mieć do czynienia z uporczywymi wydzielinami (również tymi zaschniętymi). Ich dokładne usuwanie, najlepiej za pomocą sterylnego, miękkiego gazika, stanowi wsparcie w leczeniu tych schorzeń.
Nasze oczy i skóra wokół nich codziennie narażone są na różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji, a nawet zakażenia oczu. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o właściwą higienę okolic oczu, przestrzegając zasad z nią związanych oraz stosując dedykowane produkty, odpowiednie do potrzeb delikatnej skóry wokół oczu.
Powyższy artykuł ma charakter edukacyjno-informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
Bibliografia:
Kołaczek A. Pielęgnacja okolic oczu. Świat Przemysłu Kosmetycznego. 2018, 4: 60-62.
Kępa A. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu – przegląd wybranych technik. cz. 1. Medycyna Estetyczna. 2015, 4 (1): 75-80.
Karaszewski M, Misiuk-Hojło M, Przeździecka-Dołyk J, Gnus J. Zapalenie brzegów powiek – wszechstronne spojrzenie na powszechne schorzenie. Ophthatherapy. 2020, 7(3): 192-202.
Zobacz również
Higiena okolic oczu – dlaczego sól fizjologiczna to nie zawsze najlepszy wybór?
Czy popularnie stosowana sól fizjologiczna zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?
Higiena oczu w podróży
Sprawdź jakiego produktu do higieny okolic oczu nie powinno zabraknąć w Twoim bagażu.