O higienie
Ropiejące oczy u dziecka: przyczyny, objawy i leczenie
Ropiejące oczko to problem występujący w każdej grupie wiekowej, jednak szczególnie często występuje u najmłodszych. Warto zatem dowiedzieć się o nim czegoś więcej, aby móc szybko i skutecznie pomóc swojemu dziecku1.
Spis treści
- Ropiejące oczy u dzieci, w tym niemowląt i noworodków: przyczyny i objawy
- Rozpoznawanie objawów ropiejących oczu
- Domowe sposoby na ropiejące oczy: okłady i przemywanie
- Higiena oczu dziecka jako wsparcie procesu leczenia - jak postępować?
- Leczenie ropiejących oczu: kiedy zgłosić się do lekarza?
- Zapobieganie ropiejącym oczom: jak pielęgnować oczy dziecka?

Ropiejące oczy u dzieci, w tym niemowląt i noworodków: przyczyny i objawy
Przyczyną ropiejącego oczka u dziecka, także u niemowlęcia i noworodka, zwykle jest zapalenie spojówek lub zapalenie brzegów powiek2.
Najczęściej ma ono podłoże alergiczne i pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem. Jest to ostry objaw uczulenia na pyłki traw lub zarodniki grzybów. Wśród przyczyn zakaźnych najczęstsza jest etiologia wirusowa. Drugą co do częstości przyczyną ostrych zakaźnych zapaleń spojówek są bakterie1.
Objawem choroby jest patologiczna wydzielina, która gromadzi się początkowo w kącikach oczu i tam najłatwiej jest ją zauważyć. Duża ilość ropnej wydzieliny może prowadzić do sklejania się rzęs, a nawet powiek. Dodatkowo często występują zaczerwienienie oka, obrzęk powiek, uczucie pieczenia i świąd2.

Rozpoznawanie objawów ropiejących oczu
Rodzaj wydzieliny w worku spojówkowym może wskazywać na przyczynę zapalenia:
- wydzielina w kolorze żółtym to wydzielina ropna - towarzyszy zakażeniom bakteryjnym;
- wydzielina w kolorze białożółtym to wydzielina śluzowo-ropna - występuje przy łagodnych zakażeniach bakteryjnych oraz chlamydiowych;
- wydzielina o kolorze białym to wydzielina śluzowa - pojawia się przy zespole suchego oka;
- przezroczysta wydzielina, to wydzielina wodnista - jest objawem zakażeń wirusowych, a także reakcji toksycznych spojówki na działanie np. leków.
Lekarz zwykle może postawić rozpoznanie na podstawie szczegółowo zebranego wywiadu i podstawowego badania okulistycznego2,3.

Domowe sposoby na ropiejące oczy: okłady i przemywanie
- Obrzęk powiek oraz świąd można zmniejszyć stosując chłodne okłady.
- Ważna jest higiena okolic oczu przeznaczonymi do tego preparatami pomagającymi usunąć wydzielinę, co zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji. Przykładem takiego preparatu są np. gaziki IRIDIUM gauzes, które są przeznaczone do stosowania wspomagająco podczas leczenia schorzeń okolic oczu. Gaziki pozwalają na usuwanie z okolic powiek zalegających strupów i wydzielin z oka, które mogą być spowodowane toczącymi się stanami zapalnymi lub zakażeniami.
- Pomocne bywa również stosowanie kropli nawilżających bez konserwantów, dostępnych w aptekach bez recepty. Nie należy stosować wspólnie tych samych kropli/maści do oczu!
- Ważne jest także postępowanie zapobiegające rozsiewowi zakażenia - mycie rąk, osobne ręczniki, unikanie kontaktu z innymi dziećmi.
- Przed podaniem jakichkolwiek kropli trzeba delikatnie usunąć zalegającą w worku spojówkowym wydzielinę oraz oczyścić powieki2-4.

Higiena oczu dziecka jako wsparcie procesu leczenia - jak postępować?
Oczy malucha wymagają bardzo starannej, a jednocześnie delikatnej opieki. Dzięki codziennej, specjalistycznej higienie oczu małego dziecka i ich okolic nie tylko usuwamy zanieczyszczenia, zwiększając komfort malucha, ale również zapobiegamy rozwojowi stanów zapalnych i wspieramy proces zaleconego przez specjalistę leczenia. Wygodnym rozwiązaniem są w tym przypadku jednorazowe, sterylne gaziki Iridium Gauzes. Należy jednak zwrócić uwagę, aby używać ich we właściwy sposób:
- przed przystąpieniem do higieny oczu malucha najpierw starannie umyj ręce.
- otwórz saszetkę i wyjmij gazik.
- przyłóż gazik do powieki i delikatnie ją przecieraj ruchem od strony zewnętrznej, czyli kącika oka, do wewnątrz, czyli w kierunku nosa dziecka.
- pamiętaj, że w przypadku stanów zapalnych lub zakażeń oka nie należy stosować tego samego gazika do obojga oczu!
- w przypadku uporczywych wydzielin ocznych czy zaschniętej wydzieliny dla większego komfortu malucha można stosować lekko podgrzane gaziki Iridium Gauzes. W takiej sytuacji wystarczy przed użyciem delikatnie ogrzać zamkniętą saszetkę w ciepłej wodzie (ok. 40 °C).
Leczenie ropiejących oczu: kiedy zgłosić się do lekarza?
Zakażenia oczu wymagają konsultacji lekarskiej. Zwykle wystarczająca jest porada lekarza rodzinnego.
Sposób leczenia zależy od przyczyny dolegliwości. W przypadku infekcji bakteryjnych krople na ropiejące oczy z antybiotykiem są zwykle skutecznym rozwiązaniem. Jeśli przyczyną jest alergia, lekarz może zalecić stosowanie kropli nawilżających, leków przeciwhistaminowych oraz unikanie alergenów.
Jeśli występują dodatkowe objawy, takie jak ból oka, ból głowy (zwłaszcza po stronie zaczerwienionego oka), nasilony światłowstręt, gorączka czy problemy z widzeniem, konieczna jest pilna konsultacja okulistyczna2-4.
Zapobieganie ropiejącym oczom: jak pielęgnować oczy dziecka?
Właściwa higiena okolic oczu jest kluczowa dla zachowania zdrowia i komfortu tego wrażliwego narządu4. W tym celu zaleca się:
- Stosowanie dedykowanych produktów z gruntownie przebadanymi składnikami (np. sterylne gaziki IRIDIUM gauzes, które w składzie maja naturalne wyciągi roślinne o potwierdzonej w badaniach skuteczności5) może skutecznie wspierać zarówno codzienną pielęgnację oczu jak i leczenie chorób oczu (zarówno alergicznych, jak i stanów zapalnych czy zakażeń).
- Utrzymywanie higieny rąk - należy nauczyć dziecko myć ręce, szczególnie przed dotknięciem oczu. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko przeniesienia bakterii i innych drobnoustrojów, które mogą prowadzić do infekcji.
- Unikanie tarcia oczu - ucz dziecko, aby unikało tarcia oczu, szczególnie gdy są one podrażnione lub ropieją. Tarcie może pogorszyć stan oczu i prowadzić do nasilenia infekcji.
- Stosowanie okularów przeciwsłonecznych w celu ochrony oczu dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy wybierać okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV.
Gaziki Iridium gauzes stosowane zgodnie z zaleceniami zapewniają skuteczną i bezpieczną higienę okolic oczu. Wspierają również leczenie schorzeń oczu, przez co są idealną odpowiedzią na pytanie: jaki produkt do higieny okolic oczu wybrać? Gaziki te mogą być używane jako codzienna, specjalistyczna higiena w przypadku stanów zapalnych, infekcji oczu czy w ramach przygotowania do zabiegów okulistycznych.
Powyższy artykuł ma charakter edukacyjno-informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
Bibliografia:
1. Izdebska J., Przychodzi pacjent do lekarza z zapaleniem spojówek, Lekarz POZ 3/2017
2. Pogrzebielski A., Wydzielina w oku, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68659,wydzielina-w-oku, dostęp 05.08.2024
3. Stodolska-Nowak A., Siwiec-Prościńska J., Zapalenie spojówek, Okulistyka po Dyplomie, 2017.03
4. Zaleska-Żmijewska, Rola lekarza POZ w leczeniu najczęstszych schorzeń powierzchni oka, Lekarz POZ 4/2016
5. Sordino D. et al. Minerva Pediatr 2012; 64 (suppl. 1 al n. 4): 1-5.
Zobacz również
Jednorazowe, sterylne gaziki – dlaczego warto je wybrać?
Dlaczego powinny stać się Twoją rutyną w codziennym demakijażu?
Higiena oczu w podróży
Sprawdź jakiego produktu do higieny okolic oczu nie powinno zabraknąć w Twoim bagażu.